Jednou z nejčastějších aplikací EPS jsou ochranné obaly – tvarovky.
Výroba polystyrenu pod lupou
Proč právě tato bílá „lehká hmota vyplněná vzduchem“ získala takovou popularitu?
Pěnový polystyren (zkráceně EPS, nově AIRPOP) je „univerzální materiál“ s pestrou škálou možností využití. Jde vlastně o obalený vzduch, který tvoří 98% objemu polystyrenu. Z tohoto důvodu se polystyren v Evropě začíná označovat jako AIRPOP. Kromě stavebnictví je polystyren (AIRPOP) používán například také jako surovina pro zhotovování modelů, různých forem pro odlévání kovů a pro celou řadu jiných výrobků, mezi nimiž zaujímají významné postavení obaly vyrobené z polystyrenu. Jejich obliba u výrobců balených produktů pramení z vynikajících vlastností polystyrenu, jako jsou například:
- odolnost proti stlačení
- odolnost proti vlhkosti
- pevnost a trvanlivost
- tepelně a zvukově izolační materiál
- nízká hmotnost, snadná manipulace
- velká tvarová přizpůsobivost
- hygienická a ekologická nezávadnost atd.
- recyklovatelnost
- cenová dostupnost.
Tyto vlastnosti umožňují zabalení, snadnou manipulaci, skladování a transport nejrůznějších průmyslových výrobků nebo potravin při zachování jejich perfektního stavu.
Výroba expandovaného polystyrenu
Společnost HITA plast je přední český výrobce polystyrenu. Výroba polystyrenu se skládá z několika na sebe navazujících kroků.
Základní surovinou pro výrobu pěnového polystyrenu je zpěňovatelný polystyren ve formě perlí, obsahujících 5–7% pentanu jako nadouvadla.
1. Tyto perle se vyrábějí suspenzní polymerací monomeru styrenu a jsou dodávány výrobcům pěnového polystyrenu v několika frakcích od 0,3 do 2,8 mm v závislosti na konkrétní aplikaci. Výroba pěnového polystyrenu probíhá ve třech stupních: předpěnění, meziuskladnění a výroba tvarovek nebo bloků.
2. Zpěňovatelný polystyren se předpěňuje působením syté vodní páry v předpěňovačích. Během tohoto procesu zvětší perle svůj objem na dvaceti až padesáti násobek původního objemu a uvnitř každé perle vznikne buněčná struktura. Výsledná sypná hmotnost je dána teplotou páry a dobou jejího působení na perle.
3. Proces meziuskladnění probíhá v provzdušňovaných silech. Ve vypěněných perlích se během chlazení vytvoří podtlak, způsobující vysokou citlivost perlí na mechanické poškození. Difusí vzduchu do buněk perlí se podtlak vyrovnává, perle získávají větší mechanickou pružnost a zlepšuje se jejich další zpracovatelnost. Předpěněné a vyzrálé perle mohou být různými způsoby zpracovány na konečné výrobky.
4. Nejčastěji používaný postup zpracování je výroba bloků a řezání na desky nebo obalů ve formě tvarovek. Dutina formy v požadovaném tvaru s parními tryskami ve stěnách se zcela vyplní předpěněnými perlemi a vystaví se opět působení syté vodní páry. Perle změknou a působením pentanu a vzduchu v buňkách dále expandují. V uzavřeném prostoru formy se vzájemně nataví a dojde k jejich spojení do kompaktního tvaru. Po relativně krátké době a ochlazení jsou výlisky vyjmuty z formy a uskladněny před dalším zpracováním-zabalením.